Usuwanie bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów z powietrza i powierzchni przedmiotów bywa nie lada problemem. W warunkach domowych rzadko musimy wykonywać tego rodzaju czynności, jednak w przemyśle spożywczym oraz w sklepach z żywnością są one przeprowadzane na porządku dziennym. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej sterylizatory powietrza, które są bardzo skuteczne, działają automatycznie i nie angażują pracowników.

Etapy i technologie sterylizacji

Jak działa profesjonalny sterylizator powietrza?Typowy sterylizator działa na zasadzie filtratora, który przez cały czas zasysa powietrze, przepuszcza je przez aktywne podzespoły wewnętrzne, a następnie uwalnia ponownie do pomieszczenia. Jednak by móc oczyścić je z wszelkich szkodliwych drobnoustrojów, nie wystarczy wykorzystanie zwykłego filtra (który jednak również jest w użyciu). Dlatego też sterylizator powietrza wykorzystuje najczęściej dwa dodatkowe etapy, jakimi jest wykorzystanie światła ultrafioletowego typu UV-C oraz ozonowania. Pierwszy z nich zakłada przepuszczenie powietrza przez specjalny promiennik, gdzie zapalona zostaje lampa wyładowcza. Światło typu UV-C wnika głęboko w strukturę baterii i grzybków, niszcząc ich DNA. Dzięki temu można przy minimalnym zastosowaniu sił i środków przeprowadzić skuteczną dezynfekcję. Dzieła dokańcza generator wytwarzający ozon, który dodatkowo zostaje rozprowadzony po całym pomieszczeniu, niszcząc drobnoustroje także poza samym sterylizatorem powietrza.

Parametry techniczne urządzenia

Przykładowy sterylizator VS-450 STERYLIS to niewielkie urządzenie o masie 18 kg. Można uruchomić je wszędzie, gdzie mamy dostęp do gniazdka sieciowego 230 V. Pobór mocy to zaledwie 300 W, dlatego nie trzeba obawiać się nadmiernego wzrostu rachunków za energię elektryczną. Zwłaszcza, że pełna sterylizacja pomieszczenia o powierzchni do 150 m2 zajmuje 4 godziny - przez resztę doby urządzenie może być wyłączone. Niewielkie wymiary, waga, a także możliwość podłączenia w dowolnym miejscu powoduje, że sterylizator powietrza ma bardzo wiele zastosowań. Można używać go między innymi w punktach medycznych, gastronomii, hotelach, handlu, w sklepach spożywczych, a nawet piekarniach, cukierniach czy kawiarniach. Aby urządzenie nie absorbowało zbytnio uwagi pracowników oraz klientów, można uruchomić je w trybie cichym. Głośność spada wtedy do poziomu zaledwie 40 dB.

Sterylizator powietrza posiada zabezpieczenia, między innymi przed nadmiernym poziomem ozonu w pomieszczeniu. Gdyby taki wystąpił, urządzenie automatycznie wyłączy się, by stężenie nie stało się szkodliwe dla ludzi. Zostanie też uruchomiona odpowiednia sygnalizacja, by pracownicy mogli zareagować. Maszyna zasygnalizuje także potrzebę wymiany filtrów oraz promienników UV, gdyby powstała taka konieczność.